
praktyki zawodowe na studiach magisterskich
Praktyka zawodowa jest obowiązkowym przedmiotem na studiach magisterskich, którego celem jest zapoznanie studentów/studentek historii sztuki z działaniem instytucji kultury i sztuki, stanowiących w przyszłości miejsce pracy absolwentów naszego kierunku.
Czas trwania praktyki
1. Praktyka zawodowa trwa 100 godzin, które realizować należy w okresie nie krótszym niż 20 dni roboczych.
2. Praktyka zawodowa odbywa się w semestrze letnim I roku studiów magisterskich. Praktyka może być realizowana w trakcie trwania semestru i sesji egzaminacyjnej (pod warunkiem, że godziny praktyki nie kolidują z zajęciami na studiach i egzaminami) lub w okresie letniej przerwy semestralnej. Praktykę należy ukończyć przed końcem wrześniowej sesji poprawkowej.
3. W uzasadnionych przypadkach student/tka może odbyć praktykę zawodową w innym terminie, o ile nie będzie to kolidowało z wypełnieniem przez niego obowiązków wynikających z toku studiów. Zgody na odbycie praktyki w innym terminie udziela Prodziekan ds. dydaktyki stacjonarnej i infrastruktury dydaktycznej, po zasięgnięciu opinii Koordynatora praktyk.
Miejsce odbywania praktyki
4. Miejscem odbywania praktyk zawodowych są instytucje, których charakter działania związany jest
z kierunkiem odbywanych studiów, w tym zwłaszcza:
- muzea,
- galerie sztuki,
- antykwariaty,
- salony aukcyjne,
- urzędy konserwatorskie,
- oddziały Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
5. Student/tka samodzielnie wybiera instytucję, w której chce odbyć praktykę. Wybór ten zatwierdza opiekunka praktyk.
Dokumentacja praktyki i kolejność jej przygotowania
6. Na czas praktyki student/tka musi wykupić sobie ubezpieczenie OC i NW w dowolnej firmie ubezpieczeniowej.
7. Przed praktyką należy wypełnić i dostarczyć opiekunce praktyk następujące dokumenty:
- kopię wykupionego ubezpieczenia OC i NW
- 2 egzemplarze Umowy o Organizacji Praktyki (w umowie należy wpisać, że Uniwersytet reprezentowany jest przez Jakuba Zarzyckiego, Koordynatora praktyk)
- 2 egzemplarze Programu Praktyk Zawodowych (program przygotowuje student/tka w porozumieniu
z instytucją przyjmującą na praktykę; ma on zawierać wykaz uzgodnionych w instytucji czynności przewidzianych do wykonania podczas praktyki; następnie program jest akceptowany przez opiekunkę praktyk)
- 1 egzemplarz Skierowania na Praktykę
- 1 egzemplarz podpisanej przez studenta/tkę Deklaracji
8. Po podpisaniu przez opiekunkę praktyk student/tka otrzymuje z powrotem i zanosi do instytucji, gdzie będzie odbywać praktykę, następujące dokumenty:
- 2 egzemplarze Umowy o Organizacji Praktyki
- 2 egzemplarze Programu Praktyk Zawodowych
- 1 egzemplarz Skierowania na Praktykę
9. Po praktyce student/tka dostarcza opiekunce praktyk następujące dokumenty:
- 1 egzemplarz Umowy o Organizacji Praktyki (podpisanej przez instytucję przyjmującą)
- 1 egzemplarz Programu Praktyk Zawodowych (podpisanego przez instytucję przyjmującą)
- zaświadczenie o odbyciu praktyki wypełnione w Instytucji przyjmującej (koniecznie z OCENĄ – w skali od 2 do 5).
Zaliczanie praktyki na podstawie pracy zawodowej lub udziału w pracach / programach badawczych.
10. Student/tka może ubiegać się o zaliczenie praktyki na podstawie pracy zawodowej, o ile jej charakter jest zgodny z kierunkiem studiów, a okres zatrudnienia jest nie krótszy od wymaganego czasu trwania praktyki.
11. Praca zawodowa musi być udokumentowana poprzez: umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o dzieło, umowę o wolontariacie lub własną działalność gospodarczą.
12. W celu zaliczenia praktyki na podstawie pracy zawodowej student/tka składa podanie – wraz
z dokumentacją (umowa, zakres zadań etc.) – do opiekuna praktyk, który sprawdza, czy zakres obowiązków realizowanych w pracy poza uczelnią jest zgodny ze specyfiką studiowanego kierunku oraz czy okres realizacji pracy zawodowej jest nie krótszy niż okres realizacji praktyki.
13. Decyzję o zaliczeniu praktyki objętej planem studiów na podstawie pracy zawodowej studenta podejmuje Prodziekan ds. dydaktycznych na podstawie opinii koordynatora praktyk w Instytucie Historii Sztuki
o osiągnięciu zakładanych efektów uczenia się przypisanych dla praktyki.
14. Student/tka może ubiegać się o zaliczenie praktyki przewidzianej programem kształcenia na podstawie udziału w pracach/programach badawczych, które zostały udokumentowane i wiążą się z tematyką realizowaną w ramach praktyk.
15. W celu zaliczenia praktyki na podstawie udziału w pracach/programach badawczych, student składa podanie – wraz z dokumentacją (umowa, zakres zadań etc.) – do opiekuna praktyk, który sprawdza, czy zakres realizowanych obowiązków jest zgodny ze specyfiką danego kierunku.
16. Decyzję o zaliczeniu praktyki objętej planem studiów na podstawie udziału studenta w pracach/programach badawczych podejmuje Dziekan lub upoważniony Prodziekan, na podstawie opinii koordynatora praktyk
w Instytucie Historii Sztuki o osiągnięciu zakładanych efektów uczenia się przypisanych dla praktyki.
Dalsze szczegółowe informacje dotyczące praktyki zawarte są w sylabusie przedmiotu (https://usosweb.uni.wroc.pl/kontroler.php?_action=katalog2/przedmioty/pokazPrzedmiot&kod=22-HS-S2-PraMz) oraz w Regulaminie odbywania praktyk zawodowych na studiach dziennych drugiego stopnia na kierunku Historia sztuki na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.