Uniwersytet WrocławskiHistoria sztuki Wrocław, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego
aktualności  I o nas  I archiwum  I dzieła i interpretacje 


studia historia sztuki stacjonarne, niestacjonarne, podyplomowe


Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki

AKTUALNOŚCI

Call for Papers do tomu 14. "Dzieł i Interpretacji"
SPOTKANIE: "POD DYKTANDO SOCREALIZMU. Socrealistyczne dzielnice mieszkaniowe na przykładzie Wrocławia, Warszawy, Szczecina.
CYKL "ZIMA I WIOSNA Z KULTURĄ PRL-u"
DOTYCHCZASOWE OSIĄGNIĘCIA we współpracy z KNSHSz

www.facebook.com
www.wfshs.wordpress.com

wfshsz@gmail.com

Call for Papers do tomu 14. "Dzieł i Interpretacji"

Szanowni Państwo,

z przyjemnością przesyłamy Call for Papers do tomu 14. "Dzieł i Interpretacji" i zachęcamy Państwa do przekazania informacji studentom, doktorantom i absolwentom historii sztuki, do których kierujemy zaproszenie do przysyłania artykułów.

„Dzieła i Interpretacje” to Rocznik Studentów Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, który ukazuje drukiem się od 1993 roku. 'Dzieła' powstają we współpracy Wrocławskiej Fundacji Studentów Historii Sztuki i Koła Naukowego Studentów Historii Sztuki UWr z Instytutem Historii Sztuki UWr. Publikacja jest rozsyłana do kilkudziesięciu bibliotek oraz ośrodków akademickich w kraju i za granicą, dzięki czemu stanowi istotne medium wymiany naukowej z wieloma placówkami badawczymi. 

W naszym zamierzeniu numer 14. ma być numerem tematycznym poświęconym miastu - w wymiarze urbanistycznym i architektonicznym, ale też miastu i życiu miejskiemu jako tematowi dzieła sztuki, obecnemu w różnych dziedzinach sztuk plastycznych. 

Termin nadsyłania artykułów mija 30 kwietnia. Szczegółowe informacje i wymagania edytorskie znajdują się w załącznikach oraz na stronie: http://wfshs.wordpress.com/dzialania/dziela-i-interpretacje/

Pliki z propozycjami artykułów i pytania prosimy kierować na adres mailowy:  dziela.i.interpretacje@gmail.com

W imieniu redakcji,
Karolina Jara

top


SPOTKANIE "POD DYKTANDO SOCREALIZMU. Socrealistyczne dzielnice mieszkaniowe na przykładzie Wrocławia, Warszawy, Szczecina"

3 kwietnia (czwartek) godz. 17.00
Muzeum Architektury we Wrocławiu
ul. Bernardyńska 5
Wstęp wolny


Ideologia i propaganda w każdym systemie totalitarnym uzurpuje sobie prawo do decydowania o kształcie przestrzeni publicznej. Polska Ludowa budowała nową tożsamość zgodnie z komunistyczną ideologią, degradując niekiedy historyczne dzielnice miast. W architekturze i urbanistyce forsowano monumentalne założenia architektoniczne w stylu socrealistycznym, propagandowo wykorzystywano odbudowę zniszczonych wojną miast, miejsca upamiętnień poległych żołnierzy Armii Czerwonej i inne elementy krajobrazu miejskiego.

Zapraszamy na spotkanie, na którym przyjrzymy się architektonicznej spuściźnie socrealizmu w trzech polskich miastach – Wrocławiu, Warszawie i Szczecinie. Goście spotkania będą dyskutować o ideologii w urbanistyce i architekturze okresu Polski Ludowej, przypominając projekty, realizacje i ich propagandową wymowę.

Prelegenci:

Dr Agata Gabiś (Uniwersytet Wrocławski)

Paweł Knap (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie)

Andrzej Skalimowski (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk)


Spotkanie poprowadzi Krzysztof Ziental.


Spotkaniu towarzyszy promocja książki „Pod dyktando ideologii. Studia z dziejów architektury i urbanistyki w Polsce Ludowej”. 

Organizatorzy: IPN Oddział w Szczecinie, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, Muzeum Architektury, Wrocławska Fundacja Studentów Historii Sztuki.

top

CYKL "ZIMA I WIOSNA Z KULTURĄ PRL-u"

Zachęcamy także do zapoznania się z harmonogramem całego cyklu:
Harmonogram wykładów z cykli "Zima i wiosna z kulturą PRL-u"

top

DOTYCHCZASOWE OSIĄGNIĘCIA z Kołem Naukowym Studentów Historii Sztuki:

 • zorganizowanie wystawy plenerowej poświęconej Wrocławskiej Dzielnicy Czterech Świątyń
 • zorganizowanie cyklu wykładów o sztuce niemieckiej pt. Zima i wiosna ze sztuką niemiecką (2010);
 • zorganizowanie cyklu wykładów o sztuce włoskiej Jesień, zima, wiosna ze sztuką włoską (2009);
 • zorganizowanie cyklu wykładów o sztuce francuskiej pt. Zima i wiosna ze sztuką francuską (2007/2008)
 • zorganizowanie cyklu wykładów o sztuce hiszpańskiej pt. Jesień i zima ze sztuką hiszpańską (2006/2007)
 • zorganizowanie we współpracy z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich cyklu wykładów o sztuce czeskiej pt. Jesień i zima ze sztuką czeską (2005/06)
 • zorganizowanie we współpracy z English Language Centre (Uniwersytet Wrocławski) pod patronatem British Council cyklu wykładów o sztuce brytyjskiej pt. Jesień i zima ze sztuką brytyjską (2004/05)
 • zorganizowanie we współpracy z Ośrodkiem Kultury Niderlandzkiej we Wrocławiu cyklu wykładów o sztuce niderlandzkiej pt. Od Van Eycka do Magritte'a (2001/02)
 • wydanie dwunastu tomów Rocznika Studentów Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego Dzieła i Interpretacje (1993 - 2009);
 • wydanie trzech tomów materiałów ze studenckich sesji naukowych: Prawda i twórczość (1998), Sztuka i obraz sztuki (1999), Centrum i peryferie (2003);
 • zorganizowanie ogólnopolskiej konferencji naukowej Trwałość, użyteczność, piękno - architektura XX wieku w Polsce 24-25.04.2009
 • zorganizowanie ogólnopolskich studenckich sesji naukowych Sztuka i obraz sztuki. Obrazowanie wizualne a literatura i filozofia (1996), Prawda i twórczość (1997), Centrum i peryferie (1999), Dom, ogród, miasto, świat. Architektura Wrocławia od końca XIX wieku do czasów dzisiejszych (2005), Sztuka a piękno w dobie średniowiecza (2006), Ars in Artibus. Recepcja sztuk plastycznych w literaturze, muzyce i filmie (2007), Trwałość? Użyteczność? Piękno? Architektura XX wieku w Polsce (2009);
 • wsparcie organizacji wystawy trzebnickiej grupy artystycznej Formalina w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański" we Wrocławiu (2004);
 • zorganizowanie objazdów zabytkoznawczych (Śląsk, Praga, Berlin, Monachium).
top